SKU: GI7OJDE3BA |  Mfg. Part: P79-235-N2  | UPC: 801769002515  |
 1 Reviews
 |     Share Make an offer
Airmar P79-235-N2 P79 NMEA 2000 In-Hull 235 kHz
Special Order
Ships in 1-2 weeks
Condition: New
Free Shipping for this Item
Product Overview
P79 NMEA 2000 In-Hull 235 kHz
Features:
  • Adjusts to hull deadrise angles up to 22°
  • No holes to drill
  • Depth Only
  • Frequency: 235 kHz
  • Cone: 11°
  • Recommended for solid fiberglass hulls
  • Epoxies to aluminum hulls under 0.38 mm (0.150”) thick
  • Recommended for planing-hull power boats, trailered boats, rigid inflatable boats
  • No hull protrusions
  • 6M (20’) NMEA 2000® cable & connector
Technical Specifications
P79 NMEA 2000 In-Hull 235 kHz
Features:
  • No holes to drill
  • Depth Only
  • Frequency: 235 kHz
  • Cone: 11°
  • Recommended for solid fiber
Product Details
  • Manufacturer:
  • Model Number:
  • ASIN:
  • UPC:
  • Condition:
  • Weight:
  • Dimensions:
  • Updated:
  • Added:
  • Airmar
  • P79-235-N2
  • B00B6WJ764
  • New
  • 2.3 lbs
  • 10 X 4 X 8
  • May 05, 2026
  • Apr 15, 2021