SKU: CX9JAZ9480 |  Mfg. Part: WAFER-LX-800-R12  | UPC: 885291002915  |
 1 Reviews
 |     Share
Iei Technology WAFER-LX-800-R12 IEI Accessory WAFER-LX-800-R12 3.5inch SBC AMD LX800 DDR SATA IDE USB Audio Brown Box
Special Order
Ships in 1-2 weeks
Condition: New
Free Shipping for this Item
Product Overview
Technical Specifications
IEI SYSTEM AFL-07A-N270/R/1G-R20 7INCH TOUCH PANEL ATOM N270 DDR2♈X400 RETAIL
FEATURES ? 7? widescreen WVGA LED Backlight TFT LCD with resistive touch screen
? 18V~30V wide range DC power input (Optional for LX platform)
? Compact design with plastic housing
? Fanless cooling system
? Selectable AT/ATX power mode
? System memory up to 2 GB SDRAM
? Built-in 802.11b/g/n Wireless LAN
? Built-in Bluetooth module
? Built-in two 1.5 W speakers
? One compactFlash? slot
? IP64 compliant front panel
VENDOR: IEI Technology Corp
MPN: AFL-07A-N270/R/1G-R20
UPC: 885291002915
DETAIL SPECIFICATIONS
LCD SIZE :7"
MAX RESOLUTION :800 x 480
BRIGHTNESS (CD/) :350
CONTRAST RATIO :400:1
LCD COLOR :262K
PIXEL PITCH (MM) :0.0635(H) x 0.1905(V)
VIEWING ANGLE (H-V) :140/100
BACKLIGHT MTBF :50000 hrs
SBC MODEL :AFLMB-945GSE-N270-R10
CPU :Intel Atom processor N270 1.6GHz CPU
CHIPSET :Intel 945GSE + ICH7M
RAM :Supports one 400MHz or 533MHz DDRII SO-DIMM (2GB Max.)
SSD :CF TypeII
WATCHDOG TIMER :Software Programmable supports 1255 sec. Syetem Reset
AUDIO :AMP 1.5W + 1.5W (internal speaker)
CONSTRUCTION FRONT PANEL :ABS + PC Plastic front frame
HDD DRIVE BAY :N/A
OPTIONAL GPRS MODULE (SUPPORT GSM 850, EGSM900, DCS 1800 AND PCS,𖛼) :N/A
MOUNTING :Panel, Wall, Rack, Stand or Arm mounting VESA 75 x 75mm
LED FUNCTION :1 x LED on Front Panel for Power ON/OFF
FRONT PANEL COLOR :Gray 7539U
EMC :CE / FCC / CB / CCC
IP LEVEL(FRONT PANEL) :Front Frame IP64
TOUCH SCREEN :Resistive Type 4-Wire (Touch controller IC is on board)
POWER ADAPTER : P/N: 63000-FSP036RAB608-RSΨW Power Adapter Input: 90VAC264VAC, 50/60Hz Output: 12VDC
POWER REQUIREMENT :12VDC
POWER CONSUMPTION :23W
DIMENSION (L"XW"XH"): 12 x 7 x 8.5
WEIGHT: 5.0 lb
WARRANTY INFORMATION 1 Year
Product Details
  • Manufacturer:
  • Model Number:
  • UPC:
  • Condition:
  • Weight:
  • Dimensions:
  • Updated:
  • Added:
  • IEI TECHNOLOGY
  • WAFER-LX-800-R12
  • New
  • 5 lbs
  • 0 X 0 X 0
  • Apr 25, 2026
  • Dec 30, 2025