| Product Description | ASUS VE278H - LED monitor - 27" |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 27" |
| Aspect Ratio | Widescreen - 16:9 |
| Native Resolution | FullHD 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 0.311 mm |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1200:1 / 50000000:1 (dynamic) |
| Response Time | 2 ms (gray-to-gray) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Input Connectors | 2xHDMI, VGA |
| Speakers | Integrated |
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 25.3 in x 8.7 in x 17.5 in - with stand |
| Weight | 13.2 lbs |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, BSMI, cUL, WHQL, CB, CCC, PSB, EK, FCC, RoHS, WEEE, GOST-R, J-MOSS, ERP |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General |
| LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix | | | 27" | | | Widescreen - 16:9 | | | FullHD 1920 x 1080 | | | 0.311 mm | | | 300 cd/m2 | | | 1200:1 / 50000000:1 (dynamic) | | | 16.7 million colors | | | 2 ms (gray-to-gray) | | | 50 - 75 Hz | | | 24 - 83 kHz | | | 170 | | | 160 | | | LED backlight | | | Volume, brightness, contrast, input select, color temperature | | | HDCP, ASUS Splendid Video Intelligence Technology, Skin-Tone Selection, Trace Free Technology, ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR), ASUS Splendid Video Preset Mode, ASUS QuickFit Virtual Scale | | | Black | | | 25.3 in x 8.7 in x 17.5 in - with stand | | | 13.2 lbs | | |
| Audio |
| Speakers - stereo - integrated | | | 3 Watt | | |
| Connectivity |
VGA 2 x HDMI Headphones Audio line-in | | |
| Mechanical |
| |
| Miscellaneous |
| Security lock slot (cable lock sold separately) | | 1 x VGA cable 1 x HDMI-DVI cable 1 x audio cable | | | UL, VCCI, C-Tick, BSMI, cUL, WHQL, CB, CCC, PSB, EK, FCC, RoHS, WEEE, GOST-R, J-MOSS, ERP | | |
| Power |
| Internal | | | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 45 Watt | | | 0.5 Watt | | |
| Dimensions & Weight |
| Without stand - 25.3 in x 2.3 in x 15.2 in | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 3 years warranty | | Limited warranty - 3 years Limited warranty - LCD panel - 3 years | | |