| Product Description | Acer Aspire V5-571P-6835 - 15.6" - Core i3 3217U - Windows 8 64-bit - 6 GB RAM - 500 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 8 64-bit |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen) 3217U / 1.8 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 6 GB DDR3 |
| Storage | 500 GB HDD / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD SuperMulti |
| Display | 15.6" LED backlight Multi-Touch CineCrystal 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 HS , Gigabit Ethernet |
| Battery | 4-cell - up to 5 hours |
| Color | Silky silver |
| Dimensions (WxDxH) | 15 in x 10 in x 1 in |
| Weight | 5.3 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Notebook | | | Windows 8 64-bit Edition | | | 1 year warranty | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i3 (3rd Gen) 3217U / 1.8 GHz | | | Dual-Core | | | L3 - 3 MB | | | Yes | | | Mobile Intel HM77 Express | | | Hyper-Threading Technology | | |
| Memory |
| 6 GB ( 1 x 4 GB + 1 x 2 GB ) | | | 8 GB | | | DDR3 SDRAM | | | SO DIMM 204-pin | | | 2 | | | 0 | | |
| Storage |
| 500 GB HDD / 5400 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - fixed | | | 24x (CD) / 8x (DVD) | | | 24x (CD) / 8x (DVD±R) / 6x (DVD±R DL) | | | 16x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) / 5x (DVD-RAM) | | |
| Display |
| 15.6" Multi-Touch | | | LED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | | HDCP, CineCrystal | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Shared video memory (UMA) | | | Integrated webcam | | | 1.3 Megapixel | | | 1280 x 1024 | | | Stereo speakers , microphone | | | High Definition Audio, Dolby Advanced Audio v2 | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Built-in numeric keyboard, multi-gesture touch pad, backlighted keyboard | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 HS | | | Broadcom 43228 | | | Gigabit Ethernet | | |
| Battery |
| 4-cell lithium ion | | | 2500 mAh | | | Up to 5 hours | | |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 65 Watt | | |
| Connections & Expansion |
2 x USB 2.0 HDMI LAN/VGA combo USB 3.0 Headphone output Microphone input | | | 2 in 1 ( SD Card, MultiMediaCard ) | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Silky silver | | | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, hard drive password | | |
| Dimensions & Weight |
| |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| Limited warranty - 1 year | | |