| Main Specifications |
| Product Description | Dell Vostro 3350 - Core i3 2330M 2.2 GHz - 13.3" TFT |
| Recommended Use | Small business, corporate business |
| Dimensions (WxDxH) | 13 in x 9 in x 1.2 in |
| Weight | 4.4 lbs |
| System Type | Notebook |
| Built-in Devices | Wireless LAN antenna, Bluetooth antenna |
| Embedded Security | Fingerprint reader |
| Processor | Intel Core i3 2330M / 2.2 GHz ( Dual-Core ) |
| Cache Memory | 3 MB |
| RAM | 2 GB DDR3 SDRAM - 1333 MHz ( 1 x 2 GB ) |
| Card Reader | 8 in 1 |
| Hard Drive | 250 GB - Serial ATA-300 - 7200 rpm |
| Optical Storage | DVD±RW (±R DL) |
| Display | 13.3" LED backlight TFT 1366 x 768 ( WXGA ) |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 3000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Sound card |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 3.0 |
| Notebook Camera | Integrated - 2 Megapixel |
| Input Device | Keyboard, touchpad |
| Battery | 4-cell lithium ion |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General | |
| Recommended Use | Small business, corporate business |
| System Type | Notebook |
| Built-in Devices | Wireless LAN antenna, Bluetooth antenna |
| Embedded Security | Fingerprint reader |
| Width | 13 in |
| Depth | 9 in |
| Height | 1.2 in |
| Weight | 4.4 lbs |
| Color | Aberdeen silver |
| Processor | |
| Processor | Intel Core i3 2330M / 2.2 GHz |
| Multi-Core Technology | Dual-Core |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset Type | Mobile Intel HM67 Express |
| Cache Memory | |
| Installed Size | 3 MB |
| RAM | |
| Installed Size | 2 GB |
| Technology | DDR3 SDRAM - 1333 MHz |
| Form Factor | SO DIMM 204-pin |
| Configuration Features | 1 x 2 GB |
| Storage Controller | |
| Type | Serial ATA |
| Serial ATA Interface | Serial ATA-300 |
| Storage | |
| Hard Drive | 250 GB - Serial ATA-300 - 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD±RW (±R DL) |
| Card Reader | |
| Type | 8 in 1 card reader |
| Display | |
| Display Type | 13.3" TFT |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Max Resolution | 1366 x 768 ( WXGA ) |
| Widescreen Display | Yes |
| Features | Anti-glare |
| Video | |
| Graphics Processor / Vendor | Intel HD Graphics 3000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio | |
| Audio Output | Sound card |
| Audio Input | Microphone |
| Notebook Camera | |
| Camera Type | Integrated |
| Sensor Resolution | 2 Megapixel |
| Input Device(s) | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad |
| Networking | |
| Networking | Network adapter |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 3.0 |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 3.0 |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Slot(s) | 2 (total) / 1 (free) x memory - SO DIMM 204-pin 1 (total) / 1 (free) x ExpressCard/34 |
| Interfaces | 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 2 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A 1 x storage / Hi-Speed USB - Hi-Speed USB / eSATA - 11 pin USB/eSATA 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x headphones / speakers - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) |
| Miscellaneous | |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Power | |
| Power Device | External |
| Power Provided | 65 Watt |
| Battery | |
| Technology | 4-cell lithium ion |
| Installed Qty | 1 |
| Capacity | 48 Wh |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Software | DigitalPersona Software, Microsoft Office 2010 Starter, Trend Micro Worry-Free Business Security Service (15 months subscription) |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 1 year warranty |
| Service & Support Details | Limited warranty - 1 year - response time: next business day |
Dell 469-1470 V3350 CI3 22 133 2GB 250GB DVDR CAM BT W7HP 64