| Main Specifications |
| Product Description | Dell memory - 2 GB - DIMM 240-pin - DDR3 |
| Storage Capacity | 2 GB |
| Upgrade Type | System specific |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Memory Speed | 1066 MHz ( PC3-8500 ) |
| Data Integrity Check | Non-ECC |
| Features | Unbuffered |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| General | |
| Storage Capacity | 2 GB |
| Upgrade Type | System specific |
| Memory | |
| Type | DRAM |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Memory Speed | 1066 MHz ( PC3-8500 ) |
| Data Integrity Check | Non-ECC |
| RAM Features | Unbuffered |
| Expansion / Connectivity | |
| Compatible Slots | 1 x memory - DIMM 240-pin |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |