Minn Kota KayakTerrova 55 36in Rip Tide Trolling Motor
Model: 1358339Effortless, reliable control for your kayak with advanced corrosion protection for harsh marine environments. With Minn Kota's most advanced GPS trolling system, including Spot-Lock(R), unlock the ability to maneuver your boat the way you want. Stow and deploy with ease and let the motor do the rest so you can make the most of your time out on the water.
Kayak Control Made Easy: Whether using the Micro Remote, One-Boat Network App, or a connected Humminbird, Riptide Kayak Terrova lets anglers command their motor from anywhere on the boat.
Own Your Fishing Spot: With Spot-Lock, anglers can hold their exact position on the water . No anchoring, no drifting, just more time fishing where it matters.
Ready to Fish, Right Out of the Box: Riptide Kayak Terrova comes standard with an advanced GPS trolling system that allows anglers to tap into navigational features like Autopilot, Drift Mode and Follow Mode. Prepped to sync instantly with Humminbird. It's plug, play, and go.
Made For Long-Lasting Reliability: Riptide Kayak Terrova is designed to stop saltwater corrosion dead in its tracks. The Riptide Kayak Terrova lower unit housing is grit-blasted, then coated in aluminum to prevent oxidization and rust. Then, a final layer of powder coat paint provides the ultimate protection.
Specifications| Freshwater, Saltwater | |
| Shaft Length | 36 in |
| Max Thrust | 55 lb |
| Length | 49 in - 124.46 cm |
| Height | 10 in - 25.4 cm |
| Width | 16.53 in - 41.99 cm |
| Weight | 40 lb 8 oz - 18.3705 kg |
| One-Boat Network Compatible | Yes |
| Spot-Lock | Yes |
| Built-In Sonar | None |
| Foot Pedal Style | Not Included |
| Control | Micro Remote |
| Auto Stow/Deploy | No |
| Power Steering | Yes |
| Bowguard | No |
| Wireless Remote | Yes |
| AutoPilot | Yes |
| CoPilot | No |
| Speeds | Variable |
| Digital Maximizer | Yes |
| Battery Meter | Yes |
| Max Amp Draw | 50 |
| Mount Style | Bolt-On |
| Mounting Location | Bow-Mount |
| Motor Style | Electric-steer |
| Prop | Weedless Wedge 2 (MKP-32) |
| Warranty | Two-Year Warranty |
Johnson Outdoors Inc 1358339 Minn Kota KayakTerrova 55 36in Rip Tide Trolling Motor