| Product Description | Dell OptiPlex 990 - Core i5 2400 3.1 GHz none. |
| Type | Personal computer |
| Platform Technology | Intel vPro Technology |
| Form Factor | Mini tower |
| Localization | English / United States |
| Processor | 1 x Intel Core i5 (2nd Gen) 2400 / 3.1 GHz ( Quad-Core ) |
| Processor Socket | LGA1155 Socket |
| Cache Memory | 6 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 6 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM - non-ECC - 1333 MHz - PC3-10600 |
| Storage Controller | SATA ( SATA-300 ) |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - SATA-300 |
| Optical Storage | DVD±RW |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Integrated |
| Networking | Gigabit LAN |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Dimensions (WxDxH) | 6.9 in x 16.4 in x 14.2 in |
| Weight | 19.6 lbs |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified , Blue Angel , EPEAT Gold |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site |
| General |
| Intel vPro Technology | | | Personal computer | | | Small business, corporate business | | | Mini tower | | | English / United States | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i5 (2nd Gen) 2400 / 3.1 GHz | | | Quad-Core | | | Yes | | | 1 | | | 1 | | | LGA1155 Socket | | | Intel Q67 Express | | |
| Cache Memory |
| |
| RAM |
| 4 GB / 16 GB (max) | | | DDR3 SDRAM - non-ECC | | | 1333 MHz | | | PC3-10600 | | | DIMM 240-pin | | | 2 x 2 GB | | |
| Hard Drive |
| HDD | | | 1 x 500 GB | | | SATA-300 | | | DataBurst Cache | | |
| Storage Controller |
| SATA - integrated | | | SATA-300 | | |
| Optical Storage |
| |
| Monitor |
| |
| Graphics Controller |
| Integrated | | | Intel HD Graphics 2000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 | | | VGA, DisplayPort | | |
| Audio Output |
| Integrated | | | Dell Business Audio Speaker | | |
| Input Device |
| |
| Keyboard |
| |
| Mouse |
| |
| Networking |
| Integrated | | | Intel 82579LM | | | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet | | |
| Expansion / Connectivity |
2 external - 5.25" 2 internal - 3.5" | | 1 (total) / 1 (free) x PCIe x16 1 (total) / 1 (free) x PCIe x16 ( x4 mode ) 1 (total) / 1 (free) x PCIe x1 1 (total) / 1 (free) x PCI 1 (total) / 0 (free) x CPU 4 (total) / 2 (free) x DIMM 240-pin | | 10 x USB 2.0 1 x serial 1 x LAN (Gigabit Ethernet) 1 x VGA 1 x DisplayPort 1 x PS/2 keyboard 1 x PS/2 mouse 1 x audio line-in 1 x microphone 2 x audio line-out | | |
| Miscellaneous |
| Security lock slot (cable lock sold separately), active Power Factor Correction (PFC) | | |
| Power |
| |
| Operating System / Software |
| Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | | Cyberlink PowerDVD , Roxio Creator | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 3 years warranty | | | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |
| Dimensions & Weight |
| 6.9 in | | | 16.4 in | | | 14.2 in | | | 19.6 lbs | | |
| Environmental Parameters |
| |