| Product Description | Dell OptiPlex 9010 - Core i5 3550 3.3 GHz |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Small form factor |
| Dimensions (WxDxH) | 3.7 in x 12.3 in x 11.4 in |
| Weight | 13.2 lbs |
| Processor | 1 x Intel Core i5 (3rd Gen) 3550 / 3.3 GHz |
| Cache Memory | 6 MB |
| Cache Per Processor | 6 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 32 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1600 MHz - PC3-12800 |
| Storage Controller | Serial ATA ( Serial ATA-600 ) |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - standard |
| Optical Storage | DVD±RW |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2500 Dynamic Video Memory Technology |
| Audio Output | Sound card |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site |
| General |
| Personal computer | | | Small form factor | | | 3.7 in | | | 12.3 in | | | 11.4 in | | | 13.2 lbs | | |
| Processor |
| Intel Core i5 (3rd Gen) 3550 / 3.3 GHz | | | Yes | | | 1 | | | 1 | | |
| Cache Memory |
| |
| Mainboard |
| |
| RAM |
| 4 GB / 32 GB (max) | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | PC3-12800 | | | DIMM 240-pin | | |
| Storage Controller |
| 1 x Serial ATA - integrated | | | Serial ATA-600 | | |
| Storage |
| |
| Optical Storage |
| |
| Monitor |
| |
| Graphics Controller |
| Integrated | | | Intel HD Graphics 2500 Dynamic Video Memory Technology | | |
| Audio Output |
| |
| Networking |
| Network adapter - integrated | | | Intel 82579LM | | | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet | | |
| Expansion / Connectivity |
1 (total) / 0 (free) x front accessible - 5.25" Slim Line 1 (total) / 0 (free) x internal - 3.5" | | 1 (total) / 1 (free) x PCI Express x16 - half-length ( x16 mode ) 1 (total) / 1 (free) x PCI Express x16 - half-length ( x4 mode ) 1 (total) / 0 (free) x processor - LGA1155 Socket 4 (total) / 2 (free) x memory - DIMM 240-pin | | 4 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A ( 2 front, 2 rear ) 6 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A ( 2 front, 4 rear ) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x keyboard - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 2 x audio / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort 1 x audio - line-in - mini-phone 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio - line-out - mini-phone stereo 3.5 mm | | |
| Miscellaneous |
| Security lock slot (cable lock sold separately), system password, active Power Factor Correction (PFC), Intel Active Management Technology (iAMT) | | | RoHS, WEEE, E-Standby, CECP | | |
| Power |
| |
| Operating System / Software |
| Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | | Microsoft Office 2010 Starter, Dell Data Protection | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 3 years warranty | | | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |