| Product Description | Dell OptiPlex 7010 - Core i3 3220 3.3 GHz - Monitor : none. |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Small form factor |
| Processor | 1 x Intel Core i3 (3rd Gen) 3220 / 3.3 GHz ( Dual-Core ) |
| Processor Socket | LGA1155 Socket |
| Cache Memory | 3 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1600 MHz - PC3-12800 |
| Storage Controller | SATA ( SATA-600 ) |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - SATA-600 |
| Optical Storage | DVD±RW |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2500 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Integrated - stereo |
| Networking | Gigabit LAN |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Dimensions (WxDxH) | 3.7 in x 12.3 in x 11.4 in |
| Weight | 13.2 lbs |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site |
| General |
| Personal computer | | | Small business, corporate business | | | Small form factor | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i3 (3rd Gen) 3220 / 3.3 GHz | | | Dual-Core | | | Yes | | | 1 | | | 1 | | | LGA1155 Socket | | | Intel Q77 Express | | |
| Cache Memory |
| |
| RAM |
| 4 GB / 16 GB (max) | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | PC3-12800 | | | DIMM 240-pin | | | Dual channel memory architecture | | | 1 x 4 GB | | |
| Hard Drive |
| HDD | | | 1 x 500 GB | | | SATA-600 | | | 7200 rpm | | |
| Storage Controller |
| 1 x SATA - integrated | | | SATA-600 | | |
| Optical Storage |
| |
| Monitor |
| |
| Graphics Controller |
| Integrated | | | Intel HD Graphics 2500 Dynamic Video Memory Technology 5.0 | | | VGA, DisplayPort | | |
| Audio Output |
| Integrated | | | Stereo | | | 192 kHz | | | High Definition Audio | | |
| Networking |
| Integrated | | | Intel 82579LM | | | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet | | | Wake on LAN (WoL), PXE support | | |
| Expansion / Connectivity |
1 (total) / 0 (free) x external 5.25" Slim Line 2 (total) / 1 (free) x internal 3.5" x 1/3H | | 1 (total) / 0 (free) x CPU 4 (total) / 3 (free) x DIMM 240-pin 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - low-profile 1 (total) / 1 (free) x PCIe 2.0 x16 - low-profile ( x4 mode ) | | 6 x USB 2.0 ( 2 front, 4 rear ) 1 x LAN (Gigabit Ethernet) 1 x VGA 2 x DisplayPort 1 x microphone ( 1 in front ) 1 x audio line-in/microphone 2 x audio line-out/headphones ( 1 front, 1 rear ) 1 x serial 1 x PS/2 keyboard 1 x PS/2 mouse 4 x USB 3.0 ( 2 front, 2 rear ) | | |
| Miscellaneous |
| Security lock slot (cable lock sold separately) | | | RoHS, WEEE | | |
| Power |
| Power supply | | | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 240 Watt | | |
| Operating System / Software |
| Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | | Microsoft Office 2010 Starter | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 3 years warranty | | | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |
| Dimensions & Weight |
| 3.7 in | | | 12.3 in | | | 11.4 in | | | 13.2 lbs | | |
| Environmental Parameters |
| 50 °F | | | 95 °F | | | 20 - 80% (non-condensing) | | |