| Main Specifications |
| Product Description | Dell OptiPlex 380 - Core 2 Duo E7500 2.93 GHz |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Desktop |
| Dimensions (WxDxH) | 13.9 in x 15.7 in x 4.5 in |
| Weight | 19.8 lbs |
| Localization | English / United States |
| Processor | 1 x Intel Core 2 Duo E7500 / 2.93 GHz ( Dual-Core ) |
| Processor Main Features | Intel Virtualization Technology |
| Cache Memory | 3 MB L2 cache |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 4 GB (max) - DDR3 SDRAM - non-ECC - 1333 MHz |
| Storage Controller | Serial ATA ( Serial ATA-300 ) |
| Hard Drive | 1 x 250 GB - standard - Serial ATA-300 |
| Optical Storage | DVD±RW |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel GMA X4500 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Sound card - 5.1 channel surround |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified , EPEAT Gold |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site |
| General | |
| Type | Personal computer |
| Recommended Use | Small business, corporate business |
| Product Form Factor | Desktop |
| Width | 13.9 in |
| Depth | 15.7 in |
| Height | 4.5 in |
| Weight | 19.8 lbs |
| Localization | English / United States |
| Processor | |
| Type | Intel Core 2 Duo E7500 / 2.93 GHz |
| Multi-Core Technology | Dual-Core |
| 64-bit Computing | Yes |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| Processor Main Features | Intel Virtualization Technology |
| Cache Memory | |
| Type | L2 cache |
| Installed Size | 3 MB |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| Mainboard | |
| Chipset Type | Intel G41 Express |
| Data Bus Speed | 1066 MHz |
| RAM | |
| Installed Size | 4 GB / 4 GB (max) |
| Technology | DDR3 SDRAM - non-ECC |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Configuration Features | 2 x 2 GB |
| Storage Controller | |
| Type | Serial ATA - integrated |
| Controller Interface Type | Serial ATA-300 |
| Storage | |
| Hard Drive | 1 x 250 GB - standard - Serial ATA-300 - 7200 rpm - DataBurst Cache |
| Optical Storage | |
| Type | DVD±RW - Serial ATA |
| Read Speed | 16x |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Type | Integrated |
| Graphics Processor / Vendor | Intel GMA X4500 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | |
| Type | Sound card - integrated |
| Sound Output Mode | 5.1 channel surround |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Input Device | |
| Type | Mouse, keyboard |
| Keyboard | |
| Interface | USB |
| Mouse | |
| Technology | Optical |
| Interface | USB |
| Features | Scroll |
| Networking | |
| Networking | Network adapter - integrated |
| Ethernet Controller(s) | Broadcom BCM57780 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL) |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | 1 (total) / 0 (free) x front accessible - 5.25" x 1/2H 1 (total) / 1 (free) x front accessible - 3.5" x 1/3H 1 (total) / 0 (free) x internal - 3.5" x 1/3H |
| Expansion Slot(s) | 1 (total) / 1 (free) x PCI Express x16 - low-profile 2 (total) / 2 (free) x PCI - low-profile 1 (total) / 0 (free) x processor 2 (total) / 0 (free) x memory - DIMM 240-pin |
| Interfaces | 8 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A ( 2 front, 6 rear ) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x audio - line-in - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio - line-out - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm ( 1 in front ) 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm ( 1 in front ) |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Provided | 235 Watt |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Software | Microsoft Office 2010 Starter |
| Environmental Standards | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 3 years warranty |
| Service & Support Details | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |