| Product Description | Dell OptiPlex 3010 - Core i5 3450 3.1 GHz |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Small form factor |
| Dimensions (WxDxH) | 3.7 in x 12.3 in x 11.4 in |
| Weight | 12.6 lbs |
| Processor | 1 x Intel Core i5 (3rd Gen) 3450 / 3.1 GHz ( Quad-Core ) |
| RAM | 4 GB (installed) / 8 GB (max) - DDR3 SDRAM - non-ECC |
| Storage Controller | Serial ATA ( Serial ATA-300 ) |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - standard - Serial ATA-300 |
| Optical Storage | DVD±RW |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2500 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Sound card - stereo |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site |
| General |
| Personal computer | | | Small business, corporate business | | | Small form factor | | | 3.7 in | | | 12.3 in | | | 11.4 in | | | 12.6 lbs | | |
| Processor |
| Intel Core i5 (3rd Gen) 3450 / 3.1 GHz | | | Quad-Core | | | Yes | | | 1 | | | 1 | | |
| Mainboard |
| |
| RAM |
| 4 GB / 8 GB (max) | | | DDR3 SDRAM - non-ECC | | | DIMM 240-pin | | | Dual channel memory architecture | | |
| Storage Controller |
| Serial ATA - integrated | | | Serial ATA-300 | | |
| Storage |
| 1 x 500 GB - standard - Serial ATA-300 - 7200 rpm | | |
| Optical Storage |
| |
| Monitor |
| |
| Graphics Controller |
| Integrated | | | Intel HD Graphics 2500 Dynamic Video Memory Technology 5.0 | | | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) | | |
| Audio Output |
| Sound card - integrated | | | Stereo | | | 192 kHz | | | High Definition Audio | | |
| Networking |
| Network adapter - integrated | | | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet | | | Wake on LAN (WoL), PXE support | | |
| Expansion / Connectivity |
1 (total) / 0 (free) x front accessible - 5.25" Slim Line 1 (total) / 0 (free) x internal - 3.5" x 1/3H | | 1 (total) / 0 (free) x processor - LGA1155 Socket 2 memory - DIMM 240-pin 1 (total) / 1 (free) x PCI Express 2.0 x16 1 (total) / 1 (free) x PCI Express 2.0 x1 | | 8 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A ( 2 front, 6 rear ) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A 2 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm ( 1 front, 1 rear ) 1 x audio - line-in/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm 2 x audio - line-out/headphones - mini-phone stereo 3.5 mm ( 1 front, 1 rear ) | | |
| Miscellaneous |
| |
| Power |
| |
| Operating System / Software |
| Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 3 years warranty | | | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |
| Environmental Parameters |
| 50 °F | | | 95 °F | | | 20 - 80% (non-condensing) | | |