| Main Specifications |
| Product Description | Dell OptiPlex 990 MT - Core i3 2100 3.1 GHz |
| Type | Personal computer |
| Platform Technology | Intel vPro Technology |
| Form Factor | Mini tower |
| Dimensions (WxDxH) | 6.6 in x 16.4 in x 14.2 in |
| Weight | 20.1 lbs |
| Localization | English / United States |
| Processor | 1 x Intel Core i3 2100 / 3.1 GHz ( Quad-Core ) |
| Cache Memory | 3 MB L2 cache |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| RAM | 2 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM - non-ECC - 1333 MHz - PC3-10600 |
| Storage Controller | ( Serial ATA-300 ) |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - standard - Serial ATA-600 |
| Optical Storage | DVD+RW |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Sound card |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified , Blue Angel , EPEAT Gold |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site |
| General | |
| Platform Technology | Intel vPro Technology |
| Type | Personal computer |
| Recommended Use | Small business, corporate business |
| Product Form Factor | Mini tower |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip |
| Width | 6.6 in |
| Depth | 16.4 in |
| Height | 14.2 in |
| Weight | 20.1 lbs |
| Localization | English / United States |
| Processor | |
| Type | Intel Core i3 2100 / 3.1 GHz |
| Multi-Core Technology | Quad-Core |
| 64-bit Computing | Yes |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| Cache Memory | |
| Type | L2 cache |
| Installed Size | 3 MB |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| Mainboard | |
| Chipset Type | Intel Q67 Express |
| RAM | |
| Installed Size | 2 GB / 16 GB (max) |
| Technology | DDR3 SDRAM - non-ECC |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Specification Compliance | PC3-10600 |
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Configuration Features | 2 x 1 GB |
| Storage Controller | |
| Type | Integrated |
| Controller Interface Type | Serial ATA-300 |
| Storage | |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - standard - Serial ATA-600 - DataBurst Cache |
| Optical Storage | |
| Type | DVD+RW |
| Read Speed | 48x (CD) / 16x (DVD) |
| Write Speed | 48x (CD) / 16x (DVD) |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Type | Integrated |
| Graphics Processor / Vendor | Intel HD Graphics 2000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Digital Video Standard | DisplayPort |
| Audio Output | |
| Type | Sound card - integrated |
| Speaker(s) | Dell Business Audio Speaker |
| Input Device | |
| Type | Mouse, keyboard |
| Keyboard | |
| Keyboard Name | Dell Multimedia Pro Keyboard |
| Interface | USB |
| Localization and Layout | English |
| Mouse | |
| Technology | Optical |
| Interface | USB |
| Networking | |
| Networking | Network adapter - integrated |
| Ethernet Controller(s) | Intel 82579LM |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | 2 (total) / 1 (free) x front accessible - 5.25" 2 (total) / 1 (free) x internal - 3.5" |
| Expansion Slot(s) | 1 (total) / 0 (free) x processor Memory - DIMM 240-pin |
| Interfaces | 10 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A 1 x serial - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x audio / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort 1 x keyboard - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x audio - line-in - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 2 x audio - line-out - mini-phone stereo 3.5 mm |
| Miscellaneous | |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Power Provided | 265 Watt |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional - English |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Software | Cyberlink PowerDVD , Roxio Creator |
| Environmental Standards | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Blue Angel Compliant | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 3 years warranty |
| Service & Support Details | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 122 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |