| Product Description | Acer TravelMate P643-M-6402 - 14" - Core i5 3210M - Windows 7 Professional 64-bit / Windows 8 Professional 64-bit Dual Load - 4 GB RAM - 500 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Professional 64-bit / Windows 8 Professional 64-bit Dual Load |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) 3210M / 2.5 GHz ( 3.1 GHz ) / 3 MB Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 500 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD SuperMulti |
| Display | 14" LED backlight ComfyView 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 HS , Gigabit Ethernet |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip , fingerprint reader |
| Dimensions (WxDxH) | 13.5 in x 9.8 in x 1.3 in |
| Weight | 5.1 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| General |
| Notebook | | | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition / Windows 8 Professional 64-bit Edition Dual Load | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i5 (3rd Gen) 3210M / 2.5 GHz | | | 3.1 GHz | | | Dual-Core | | | L3 - 3 MB | | | Yes | | | Mobile Intel HM77 Express | | | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache | | |
| Memory |
| 4 GB ( 1 x 4 GB ) | | | 8 GB | | | DDR3 SDRAM | | | SO DIMM 204-pin | | | 2 | | | 1 | | |
| Storage |
| 500 GB HDD / 7200 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - fixed | | | 24x (CD) / 8x (DVD) | | | 24x (CD) / 8x (DVD±R) / 6x (DVD±R DL) | | | 16x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) / 5x (DVD-RAM) | | |
| Display |
| 14" | | | LED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | HDCP, ComfyView | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Integrated webcam | | | 1.3 Megapixel | | | 1280 x 1024 | | | Stereo speakers , stereo microphone | | | High Definition Audio | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Built-in numeric keyboard, multi-gesture touch pad, Acer FineTouch keyboard | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 HS | | | Intel Centrino Advanced-N 6205 | | | Gigabit Ethernet | | | Intel Wireless Display (WiDi) | | |
| Battery |
| |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 65 Watt | | |
| Connections & Expansion |
| 1 x ExpressCard/34 ( 1 free ) | | 3 x USB 3.0 HDMI VGA Dock Headphone output Microphone input LAN | | | 5 in 1 ( SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card ) | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Trusted Platform Module (TPM) Security Chip , fingerprint reader | | | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, hard drive password, Disk Anti-Shock Protection System (DASP), wake on LAN | | | ACPI 3.0 | | |
| Dimensions & Weight |
| 13.5 in | | | 9.8 in | | | 1.3 in | | | 5.1 lbs | | |
| Environmental Standards |
| |