| Product Description | Acer TravelMate P653-V-6492 - 15.6" - Core i5 3320M - Windows 7 Professional 64-bit / Windows 8 Pro 64-bit Dual Load - 8 GB RAM - 500 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Professional 64-bit / Windows 8 Pro 64-bit Dual Load |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) 3320M / 2.6 GHz ( 3.3 GHz ) / 3 MB Cache |
| Memory | 8 GB DDR3 |
| Storage | 500 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD SuperMulti |
| Display | 15.6" LED backlight ComfyView 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 HS , Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell - up to 8 hours |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip , fingerprint reader, SmartCard reader |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 15 in x 10 in x 1.2 in |
| Weight | 5.7 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 2 years warranty |
| General |
| Notebook | | | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition / Windows 8 Pro 64-bit Edition Dual Load | | | 2 years warranty | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i5 (3rd Gen) 3320M / 2.6 GHz | | | 3.3 GHz | | | Dual-Core | | | L3 - 3 MB | | | Yes | | | Mobile Intel QM77 Express | | | Intel vPro Technology | | | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache | | |
| Memory |
| 8 GB | | | 8 GB | | | DDR3 SDRAM | | | SO DIMM 204-pin | | | 2 | | |
| Storage |
| 500 GB HDD / 7200 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - fixed | | | 24x (CD) / 8x (DVD) | | | 24x (CD) / 8x (DVD±R) / 6x (DVD±R DL) | | | 16x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) / 5x (DVD-RAM) | | |
| Display |
| 15.6" | | | LED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | | HDCP, ComfyView | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Integrated webcam | | | 1.3 Megapixel | | | 1280 x 1024 | | | Stereo speakers , stereo microphone | | | High Definition Audio | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Built-in numeric keyboard, multi-gesture touch pad, Acer FineTouch keyboard | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 HS | | | Intel Centrino Advanced-N 6235 | | | Gigabit Ethernet | | | Intel 82579LM | | | Acer SignalUp, Intel Wireless Display (WiDi) | | | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.3az | | |
| Battery |
| 6-cell lithium ion | | | 66 Wh | | | Up to 8 hours | | |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 65 Watt | | |
| Connections & Expansion |
| 1 x ExpressCard/34 ( 1 free ) | | 2 x USB 3.0 HDMI USB 2.0/eSATA VGA LAN Headphone output Microphone input Dock | | | 5 in 1 ( SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card ) | | |
| Software |
| Windows Live Essentials, Microsoft Office 2010 Starter, Bingbar | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Black | | | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip , fingerprint reader, SmartCard reader | | | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, hard drive password, Disk Anti-Shock Protection System (DASP) | | | ACPI 3.0, HSF | | |
| Dimensions & Weight |
| 15 in | | | 10 in | | | 1.2 in | | | 5.7 lbs | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| Limited warranty - 2 years | | |