| Product Description | Acer Aspire V5-571PG-9814 - 15.6" - Core i7 3537U - Windows 8 64-bit - 8 GB RAM - 1 TB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 8 64-bit |
| Processor | Intel Core i7 (3rd Gen) 3537U / 2 GHz ( 3.1 GHz ) / 4 MB Cache |
| Memory | 8 GB DDR3 |
| Storage | 1 TB HDD / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD SuperMulti |
| Display | 15.6" LED backlight Multi-Touch CineCrystal 1366 x 768 / HD |
| Graphics | - 1 GB |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 , Gigabit Ethernet |
| Battery | 4-cell - up to 5 hour(s) |
| Color | Silky silver |
| Dimensions (WxDxH) | 15 in x 10 in x 0.9 in |
| Weight | 5.1 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Notebook | | | Windows 8 64-bit Edition | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i7 (3rd Gen) 3537U / 2 GHz | | | 3.1 GHz | | | Dual-Core | | | 4 MB | | | Yes | | | Mobile Intel HM77 Express | | | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0 | | |
| Memory |
| 8 GB | | | 8 GB | | | DDR3 SDRAM | | | SO DIMM 204-pin | | |
| Storage |
| 1 TB HDD / 5400 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - fixed | | |
| Display |
| 15.6" Multi-Touch | | | LED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | | HDCP, CineCrystal | | |
| Audio & Video |
| 1 GB | | | Integrated webcam | | | Microphone | | | Dolby Advanced Audio v2 | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Multi-gesture touch pad | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 | | | Gigabit Ethernet | | |
| Battery |
| 4-cell lithium ion | | | 2500 mAh | | | Up to 5 hour(s) | | |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 65 Watt | | |
| Connections & Expansion |
2 x USB 2.0 HDMI LAN/VGA combo USB 3.0 | | | 2 in 1 ( SD Card, MultiMediaCard ) | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| |
| Dimensions & Weight |
| 15 in | | | 10 in | | | 0.9 in | | | 5.1 lbs | | |
| Manufacturer Warranty |
| 1 year warranty | | | Limited warranty - 1 year | | |