| Product Description | Acer Aspire V5-571P-6831 - 15.6" - Core i5 3337U - Windows 8 64-bit - 6 GB RAM - 750 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 8 64-bit |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) 3337U / 1.8 GHz ( 2.7 GHz ) / 3 MB Cache |
| Memory | 6 GB DDR3 |
| Storage | 750 GB HDD / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD SuperMulti |
| Display | 15.6" LED backlight Multi-Touch CineCrystal 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 , Gigabit Ethernet |
| Battery | 4-cell - up to 5 hours |
| Color | Silky silver |
| Dimensions (WxDxH) | 15 in x 10 in x 1 in |
| Weight | 5.3 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Notebook | | | Windows 8 64-bit Edition | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i5 (3rd Gen) 3337U / 1.8 GHz | | | 2.7 GHz | | | Dual-Core | | | 3 MB | | | Yes | | | Mobile Intel HM77 Express | | | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0 | | |
| Memory |
| 6 GB | | | 8 GB | | | DDR3 SDRAM | | | SO DIMM 204-pin | | | 2 | | |
| Storage |
| 750 GB HDD / 5400 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW / DVD-RAM - fixed | | |
| Display |
| 15.6" Multi-Touch | | | LED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | | HDCP, CineCrystal | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Integrated webcam | | | Microphone | | | Dolby Advanced Audio v2 | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Multi-gesture touch pad | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 | | | Gigabit Ethernet | | |
| Battery |
| 4-cell lithium ion | | | 2500 mAh | | | Up to 5 hours | | |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 65 Watt | | |
| Connections & Expansion |
2 x USB 2.0 HDMI LAN/VGA combo USB 3.0 | | | 2 in 1 ( SD Card, MultiMediaCard ) | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Silky silver | | | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, hard drive password | | |
| Dimensions & Weight |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 1 year warranty | | | Limited warranty - 1 year | | |