| Product Description | Acer Aspire S7-191-6859 - 11.6" - Core i5 3317U - Windows 8 64-bit - 4 GB RAM - 128 GB SSD |
| System Type | Ultrabook |
| Operating System | Windows 8 64-bit |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) 3317U / 1.7 GHz ( 2.6 GHz ) / 3 MB Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 128 GB SSD Green Instant On |
| Display | 11.6" LED backlight Multi-Touch 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 HS |
| Battery | 4-cell |
| Color | Silver |
| Dimensions (WxDxH) | 11.2 in x 7.7 in x 4.8 in |
| Weight | 2.3 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Ultrabook | | | Windows 8 64-bit Edition | | | 1 year warranty | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i5 (3rd Gen) 3317U / 1.7 GHz | | | 2.6 GHz | | | Dual-Core | | | L3 - 3 MB | | | Yes | | | Mobile Intel HM77 Express | | | Intel Turbo Boost Technology 2.0 | | |
| Memory |
| 4 GB ( provided memory is soldered ) | | | 4 GB | | | DDR3 SDRAM | | |
| Storage |
| 128 GB SSD - Green Instant On | | |
| Display |
| 11.6" Multi-Touch - IPS | | | LED backlight | | | 1920 x 1080 ( Full HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | | HDCP | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Integrated webcam | | | 1.3 Megapixel | | | 1280 x 1024 | | | Stereo speakers , microphone | | | High Definition Audio, Dolby Home Theater v4 | | |
| Input |
| Touchpad, backlit keyboard | | | Multi-gesture touch pad, Acer FineTip keyboard | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 HS | | | Acer InviLink Nplify | | | Acer SignalUp | | | Wi-Fi CERTIFIED | | |
| Battery |
| 4-cell lithium polymer | | | Up to 9.5 hours | | |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | |
| Connections & Expansion |
2 x USB 3.0 Micro-HDMI Headphone/microphone combo jack | | | Yes ( microSD ) | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Silver | | | Administrator password, system password, hard drive password | | | Additional battery, cleaning cloth, Bluetooth mouse | | |
| Dimensions & Weight |
| 11.2 in | | | 7.7 in | | | 4.8 in | | | 2.3 lbs | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| Limited warranty - 1 year | | |