| Product Description | Acer Aspire S7-391-9427 - 13.3" - Core i7 3537U - Windows 8 64-bit - 4 GB RAM - 256 GB SSD |
| System Type | Ultrabook |
| Operating System | Windows 8 64-bit |
| Processor | Intel Core i7 (3rd Gen) 3537U / 2 GHz ( 3.1 GHz ) |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Display | 13.3" LED backlight Multi-Touch CineCrystal 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 HS |
| Battery | 4-cell |
| Color | White |
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.8 in x 0.5 in |
| Weight | 2.9 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Ultrabook | | | Windows 8 64-bit Edition | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i7 (3rd Gen) 3537U / 2 GHz | | | 3.1 GHz | | | Dual-Core | | | Yes | | | Mobile Intel HM77 Express | | | Intel Turbo Boost Technology 2.0 | | |
| Memory |
| |
| Storage |
| |
| Display |
| 13.3" Multi-Touch | | | LED backlight | | | 1920 x 1080 ( Full HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | | CineCrystal | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Integrated webcam | | | Microphone | | | Dolby Home Theater v4 | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Multi-gesture touch pad | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 HS | | |
| Battery |
| 4-cell lithium polymer | | | 4680 mAh | | |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | |
| Connections & Expansion |
2 x USB 3.0 Micro-HDMI | | | Yes ( SD Card, MultiMediaCard ) | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| |
| Dimensions & Weight |
| 12.7 in | | | 8.8 in | | | 0.5 in | | | 2.9 lbs | | |
| Manufacturer Warranty |
| 1 year warranty | | | Limited warranty - 1 year | | |