| Product Description | Dell Precision M4700 Mobile WorkStation - 15.6" - Core i7 3740QM - Windows 7 Ultimate 64-bit - 8 GB RAM - 750 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Ultimate 64-bit |
| Processor | Intel Core i7 (3rd Gen) 3740QM / 2.7 GHz ( 3.7 GHz ) / 6 MB Cache |
| Memory | 8 GB DDR3 |
| Storage | 750 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 15.6" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | NVIDIA Quadro K1000M - 1 GB GDDR3 |
| Networking | 802.11n, Bluetooth 4.0 , Gigabit Ethernet |
| Battery | 9-cell |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip , fingerprint reader, contactless SmartCard Reader |
| Dimensions (WxDxH) | 14.8 in x 10.1 in x 1.4 in |
| Weight | 6.3 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General |
| Notebook | | | Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit Edition | | | 3 years warranty | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i7 (3rd Gen) 3740QM / 2.7 GHz | | | 3.7 GHz | | | Quad-Core | | | 6 MB | | | Yes | | | Mobile Intel QM77 Express | | | Intel Turbo Boost Technology 2.0 | | |
| Memory |
| 8 GB ( 2 x 4 GB ) | | | 32 GB | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | SO DIMM 204-pin | | | 4 | | | 2 | | |
| Storage |
| 750 GB HDD / 7200 rpm | | | DVD±RW - slot-load | | | 8x | | |
| Display |
| 15.6" | | | LED backlight | | | 1920 x 1080 ( Full HD ) | | | Yes | | | UltraSharp, anti-glare, WideView | | |
| Audio & Video |
| NVIDIA Quadro K1000M - 1 GB GDDR3 SDRAM | | | Integrated webcam | | | 1280 x 720 | | | Stereo speakers , two microphones | | | High Definition Audio | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad, track stick | | | Built-in numeric keyboard, antimicrobial protection, multi-touch touchpad | | |
| Communications |
| 802.11n, Bluetooth 4.0 | | | Intel Centrino Ultimate-N 6300 | | | Gigabit Ethernet | | |
| Battery |
| |
| AC Adapter |
| AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) | | | 180 Watt , 19.5 V , 9.23 A | | |
| Connections & Expansion |
1 x ExpressCard/54 ( 1 free ) 2 x PCI Express Half Mini Card 1 x PCI Express Mini Card | | LAN 2 x USB 3.0 2 x USB 2.0 USB 2.0/eSATA Headphone/microphone combo jack Dock VGA DisplayPort HDMI 4-pin FireWire | | | 10 in 1 ( SD Card ) | | |
| Software |
| Microsoft Office (Trial), Trend Micro Worry-Free Business Security Service (30 days trial), Dell Webcam Central | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Aluminum, magnesium alloy | | | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip , fingerprint reader, contactless SmartCard Reader | | | Security lock slot (cable lock sold separately), system password | | | MIL-STD 810G, BFR | | |
| Dimensions & Weight |
| 14.8 in | | | 10.1 in | | | 1.4 in | | | 6.3 lbs | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |
| Environmental Parameters |
| 32 °F | | | 104 °F | | | 10 - 90% (non-condensing) | | | 140 g @ 2ms half-sine pulse (operating) / 163 g @ 2ms half-sine pulse (non-operating) | | |