| Product Description | Dell Latitude E5530 - 15.6" - Core i3 2350M - Windows 7 Professional 64-bit - 4 GB RAM - 320 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Professional 64-bit |
| Processor | Intel Core i3 (2nd Gen) 2350M / 2.3 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 320 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 15.6" LED backlight 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 3000 |
| Networking | 802.11n , Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell |
| Dimensions (WxDxH) | 15.3 in x 9.9 in x 1.3 in |
| Weight | 5.2 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General |
| Notebook | | | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition | | | 3 years warranty | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i3 (2nd Gen) 2350M / 2.3 GHz | | | Dual-Core | | | 3 MB | | | Yes | | |
| Memory |
| 4 GB ( 1 x 4 GB ) | | | 8 GB | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | 1 | | | 1 | | |
| Storage |
| 320 GB HDD / 7200 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW | | | 8x | | |
| Display |
| 15.6" | | | LED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | Anti-glare | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 3000 | | | Integrated webcam | | | Speakers , microphone | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | Built-in numeric keyboard | | |
| Communications |
| 802.11n | | | Dell Wireless 1504 | | | Gigabit Ethernet | | |
| Battery |
| |
| Connections & Expansion |
1 x ExpressCard/54 ( 1 free ) 1 x PCI Express Mini Card ( 1 free ) 2 x PCI Express Half Mini Card ( 2 free ) | | LAN USB 2.0 USB 3.0/eSATA USB 3.0 Headphone/microphone combo jack Dock VGA HDMI | | | Yes | | |
| Software |
| Microsoft Office 2010 Starter | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Dimensions & Weight |
| 15.3 in | | | 9.9 in | | | 1.3 in | | | 5.2 lbs | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |
| Environmental Parameters |
| 32 °F | | | 95 °F | | | 10 - 90% (non-condensing) | | |