| Product Description | HP LaserJet Pro 300 color MFP M375nw - multifunction ( fax / copier / printer / scanner ) ( color ) |
| Device Type | Fax / copier / printer / scanner |
| Fax Type | Plain paper |
| Dimensions (WxDxH) | 16.5 in x 19 in x 19.7 in |
| Weight | 62.2 lbs |
| Localization | English, French, Spanish / Canada, Mexico, United States, Latin America (excluding Argentina, Brazil, Chile) |
| Printing Technology | Laser ( color ) |
| Monthly Duty Cycle (max) | 30000 impressions |
| Recommended Monthly Volume | 500 - 1500 pages |
| Max Copying Speed | Up to 19 ppm (mono) / up to 19 ppm (color) |
| Max Copying Resolution | Up to 300 x 300 dpi (mono) / up to 300 x 300 dpi (color) |
| Max Printing Speed | Up to 19 ppm (mono) / up to 19 ppm (color) |
| Max Printing Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Max Fax Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Fax Resolutions | 203 x 98 dpi, 300 x 300 dpi |
| Scanning | 1200 dpi |
| Display | 3.5" |
| Original Size | 3 in x 5 in (min) - Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 50 sheets |
| Media Size | Legal (8.5 in x 14 in) (max) |
| Media Type | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels |
| Standard Media Capacity | 300 sheets |
| Max Media Capacity | 550 sheets |
| Output Trays Capacity | 150 sheets |
| PC Connection Availability | Yes |
| PC Connection | Hi-Speed USB, Ethernet 10 Base-T/100 Base-TX, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, USB host |
| Power | AC 110 V |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Fax / copier / printer / scanner | | | Plain paper | | | Laser - color | | | 30000 impressions | | | 500 - 1500 pages | | | 3.5" | | | 16.5 in | | | 19 in | | | 19.7 in | | | 62.2 lbs | | | English, French, Spanish / Canada, Mexico, United States, Latin America (excluding Argentina, Brazil, Chile) | | |
| Memory |
| |
| Copying |
| Up to 19 ppm (mono) / up to 19 ppm (color) | | | Up to 300 x 300 dpi (mono) / up to 300 x 300 dpi (color) | | | 400% | | | 25% | | | 99 | | |
| Printing |
| Up to 600 x 600 dpi | | | Up to 19 ppm (mono) / up to 19 ppm (color) | | | PCL 6, PostScript 3, PCL 5c | | | HP ImageREt 3600 | | | 17 sec | | | 17 sec | | |
| Scanning |
| |
| Fax Machine |
| 33.6 Kbps | | | 203 x 98 dpi, 300 x 300 dpi | | | Up to 250 pages | | | Yes | | |
| Fax Machine Features |
| 120 station(s) | | | Yes | | | Distinctive Ring Pattern Detection (DRPD), automatic redialing | | |
| Document & Media Handling |
| 3 in x 5 in | | | Legal (8.5 in x 14 in) | | | Sheets | | | 50 sheets | | | Legal (8.5 in x 14 in) | | | 60 g/m2 | | | 220 g/m2 | | | Transparencies, envelopes, plain paper, cards, labels | | | Legal (8.5 in x 14 in), A4 (8.25 in x 11.7 in), A5 (5.83 in x 8.25 in), B5 (6.93 in x 9.83 in), A6 (4.13 in x 5.83 in), 3.95 in x 5.9 in, 3 in x 5 in | | | 300 sheets | | | 550 sheets | | | 150 sheets | | ADF - 50 sheets Input tray - 50 sheets size: 3 in x 5 in - Legal (8.5 in x 14 in) Input tray - 250 sheets size: 3.93 in x 5.8 in - Legal (8.5 in x 14 in) Output tray - 150 sheets | | Printing : up to 19 ppm ( Letter A ) - B/W Printing : up to 19 ppm ( Letter A ) - color Copying : up to 19 ppm ( Letter A ) - B/W Copying : up to 19 ppm - color | | |
| PC Connectivity |
| Yes | | | Hi-Speed USB, Ethernet 10 Base-T/100 Base-TX, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, USB host | | | MS Windows Server 2008 x64 Edition, MS Windows XP SP2 or later, Sun Solaris 8, Sun Solaris 9, Apple Mac OS X 10.5, MS Windows 7, Ubuntu Linux 9.04, MS Windows 7 64-bit Edition, MS Windows Vista, MS Windows Vista (64-bit versions), SuSe Linux 10.3, HP-UX 11.0, MS Windows Server 2008, Apple Mac OS X 10.6, Ubuntu Linux 9.10, Fedora 10, Fedora 9, Fedora 11, Fedora 12, Linux Linpus Desktop 9.4, Linux Linpus Desktop 9.5, Debian Linux 5.0, MS Windows Server 2003 SP3 or later, Red Hat Enterprise Linux 5 | | | Drivers & utilities | | |
| Power |
| |
| Miscellaneous |
| "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsofts assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. | | | EN 61000-3-2, GS, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN55022 Class B, EMC, EN 60950-1, FCC CFR47, IEC 60825-1, EN 60825-1, GB 9254 Class B | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| 1 year warranty | | | Limited warranty - 1 year | | |
| Dimensions & Weight (Shipping) |
| |
| Environmental Parameters |
| 51 dBA (operating) | | | 59 F | | | 86 F | | | 10 - 80% | | |