| Product Description | Dell Latitude E6430 - 14" - Core i3 3110M - Windows 7 Professional 32-bit - 2 GB RAM - 320 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Professional 32-bit |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen) 3110M / 2.4 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 2 GB DDR3 |
| Storage | 320 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 14" WLED 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Networking | 802.11n , Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell |
| Dimensions (WxDxH) | 13.9 in x 9.5 in x 1.3 in |
| Weight | 4.5 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General |
| Notebook | | | Microsoft Windows 7 Professional 32-bit | | | 3 years warranty | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i3 (3rd Gen) 3110M / 2.4 GHz | | | Dual-Core | | | 3 MB | | | Yes | | | Mobile Intel QM77 Express | | |
| Memory |
| 2 GB ( 1 x 2 GB ) | | | 16 GB | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | SO DIMM 204-pin | | | 2 | | | 1 | | |
| Storage |
| 320 GB HDD / 7200 rpm | | | Serial ATA-300 | | | DVD±RW | | | 8x | | |
| Display |
| 14" | | | WLED backlight | | | 1366 x 768 ( HD ) | | | Yes | | | Anti-glare | | |
| Audio & Video |
| Intel HD Graphics 4000 | | | Dynamic Video Memory Technology | | | Speakers , microphone | | | IDT 92HD93 | | | High Definition Audio | | |
| Input |
| Keyboard, touchpad | | | English | | | Spill-resistant, multi-touch touchpad | | |
| Communications |
| 802.11n | | | Dell Wireless 1504 - PCI Express Half Mini Card | | | Gigabit Ethernet | | |
| Battery |
| |
| Connections & Expansion |
| 1 x ExpressCard/54 ( 1 free ) | | LAN USB 2.0 USB 2.0/eSATA 2 x USB 3.0 Headphone/microphone combo jack Dock VGA HDMI | | | 8 in 1 | | |
| Software |
| Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Miscellaneous |
| Aluminum, magnesium alloy | | | Security lock slot (cable lock sold separately), shock resistant | | | MIL-STD 810G | | |
| Dimensions & Weight |
| 13.9 in | | | 9.5 in | | | 1.3 in | | | 4.5 lbs | | |
| Environmental Standards |
| |
| Manufacturer Warranty |
| Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day | | |
| Environmental Parameters |
| 32 °F | | | 95 °F | | | 10 - 90% (non-condensing) | | |