| Main Specifications |
| Product Description | Dell Latitude E6420 - 14" - Core i7 2640M - Windows 7 Pro 64-bit - 4 GB RAM - 320 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Pro 64-bit |
| Processor | Intel Core i7 2640M / 2.8 GHz |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 320 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 14" LED backlight 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 3000 |
| Networking | 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0 , Gigabit Ethernet |
| Battery | 9-cell |
| Security | SmartCard reader |
| Dimensions (WxDxH) | 13.9 in x 9.5 in x 1.3 in |
| Weight | 4.6 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Localization | English / United States |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General | |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core i7 2640M / 2.8 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel QM67 Express |
| Platform Technology | Intel vPro Technology |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |
| Memory | |
| RAM | 4 GB ( 2 x 2 GB ) |
| Max RAM Supported | 8 GB |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1333 MHz |
| Form Factor | SO DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| Storage | |
| Hard Drive | 320 GB HDD / 7200 rpm |
| Optical Drive | DVD±RW |
| Read Speed | 8x |
| Display | |
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 ( HD ) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Anti-glare |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology |
| Camera | Integrated webcam |
| Sound | Stereo speakers , stereo microphone |
| Input | |
| Type | Touchpad, backlit keyboard |
| Keyboard Layout | English |
| Features | Multi-touch touchpad |
| Communications | |
| Wireless | 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0 |
| Wireless Controller | Intel Centrino Advanced-N 6205 - PCI Express Half Mini Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Battery | |
| Technology | 9-cell lithium ion |
| Capacity | 90 Wh |
| AC Adapter | |
| Output | 90 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x ExpressCard/54 ( 1 free ) |
| Interfaces | LAN 3 x USB 2.0 USB 2.0/eSATA Headphone/microphone combo jack Dock VGA HDMI |
| Memory Card Reader | Yes |
| Software | |
| Software Included | Drivers & Utilities, Cyberlink PowerDVD , Windows 7 Professional 64-bit recovery DVD |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Miscellaneous | |
| Case Material | Aluminum, magnesium alloy |
| Security | SmartCard reader |
| Compliant Standards | MIL-STD 810G |
| Localization | English / United States |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 13.9 in |
| Depth | 9.5 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 4.6 lbs |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
Dell 469-1905 E6420 CI7 28 140 4GB 320GB DVDR CAM BT W7P 64