| Main Specifications |
| Product Description | Dell Latitude E6420 - 14" - Core i5 2520M - Windows 7 Pro 32-bit - 2 GB RAM - 320 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Pro 32-bit |
| Processor | Intel Core i5 2520M / 2.5 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 2 GB DDR3 |
| Storage | 320 GB HDD / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 14" LED backlight 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 3000 |
| Networking | 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0 , Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell |
| Security | SmartCard reader |
| Dimensions (WxDxH) | 13.9 in x 9.5 in x 1.3 in |
| Weight | 4.6 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Localization | English / United States |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General | |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional 32-bit |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core i5 2520M / 2.5 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel QM67 Express |
| Platform Technology | Intel vPro Technology |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| Memory | |
| RAM | 2 GB ( 1 x 2 GB ) |
| Max RAM Supported | 8 GB |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1333 MHz / PC3-10600 |
| Form Factor | SO DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive | 320 GB HDD / 5400 rpm |
| Interface | Serial ATA-300 |
| Optical Drive | DVD±RW |
| Write Speed | 8x |
| Display | |
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 ( HD ) |
| Widescreen | Yes |
| Features | Anti-glare |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology |
| Camera | Integrated webcam |
| Sound | Stereo speakers , microphone |
| Input | |
| Type | Touchpad, backlit keyboard |
| Keyboard Layout | English |
| Communications | |
| Wireless | 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0 |
| Wireless Controller | Intel Centrino Advanced-N 6205 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Battery | |
| Technology | 6-cell lithium ion |
| Capacity | 60 Wh |
| AC Adapter | |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x ExpressCard/54 ( 1 free ) |
| Interfaces | 3 x USB 2.0 VGA LAN USB 2.0/eSATA HDMI Headphone/microphone combo jack Dock |
| Memory Card Reader | Yes |
| Software | |
| Software Included | Cyberlink PowerDVD , Dell Webcam Central, Roxio Creator |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Miscellaneous | |
| Security | SmartCard reader |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Localization | English / United States |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 13.9 in |
| Depth | 9.5 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 4.6 lbs |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
Dell 469-2118 E6420 CI5 25 140 2GB 320GB DVDR CAM BT W7P 32