| Main Specifications |
| Product Description | Dell Latitude E5520 - Core i5 2520M 2.5 GHz - 15.6" TFT |
| Dimensions (WxDxH) | 15.3 in x 9.9 in x 1.3 in |
| Weight | 5.1 lbs |
| Localization | English / United States |
| System Type | Notebook |
| Built-in Devices | Stereo speakers, wireless LAN antenna, Bluetooth antenna |
| Processor | Intel Core i5 2520M / 2.5 GHz ( Dual-Core ) |
| Cache Memory | 3 MB - L3 cache |
| RAM | 4 GB (installed) / 8 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz - PC3-10600 ( 2 x 2 GB ) |
| Card Reader | Yes |
| Hard Drive | 320 GB - Serial ATA-300 - 7200 rpm |
| Optical Storage | DVD±RW |
| Display | 15.6" LED backlight TFT 1366 x 768 ( WXGA ) |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 3000 Dynamic Video Memory Technology |
| Audio Output | Sound card |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 3.0 |
| Wireless NIC | Dell Wireless 1501 |
| Notebook Camera | Integrated |
| Input Device | Keyboard, touchpad |
| Battery | 6-cell lithium ion |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General | |
| System Type | Notebook |
| Built-in Devices | Stereo speakers, wireless LAN antenna, Bluetooth antenna |
| Width | 15.3 in |
| Depth | 9.9 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 5.1 lbs |
| Localization | English / United States |
| Processor | |
| Processor | Intel Core i5 2520M / 2.5 GHz |
| Multi-Core Technology | Dual-Core |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| Chipset Type | Mobile Intel HM65 Express |
| Cache Memory | |
| Type | L3 cache |
| Installed Size | 3 MB |
| RAM | |
| Installed Size | 4 GB / 8 GB (max) |
| Technology | DDR3 SDRAM - 1333 MHz |
| Memory Specification Compliance | PC3-10600 |
| Form Factor | SO DIMM 204-pin |
| Configuration Features | 2 x 2 GB |
| Storage Controller | |
| Type | Serial ATA |
| Serial ATA Interface | Serial ATA-300 |
| Storage | |
| Hard Drive | 320 GB - Serial ATA-300 - 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD±RW |
| Read Speed | 8x |
| Card Reader | |
| Type | Card reader |
| Display | |
| Display Type | 15.6" TFT |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Max Resolution | 1366 x 768 ( WXGA ) |
| Widescreen Display | Yes |
| Features | Anti-glare |
| Video | |
| Graphics Processor / Vendor | Intel HD Graphics 3000 Dynamic Video Memory Technology |
| Audio | |
| Audio Output | Sound card |
| Audio Input | Microphone |
| Notebook Camera | |
| Camera Type | Integrated |
| Input Device(s) | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Networking | |
| Networking | Network adapter |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Wireless NIC | Dell Wireless 1501 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 3.0 |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 3.0 |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Slot(s) | 2 (total) / 0 (free) x memory - SO DIMM 204-pin 1 (total) / 1 (free) x ExpressCard/54 |
| Interfaces | 3 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x eSATA / Hi-Speed USB - 11 pin USB/eSATA 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A 1 x audio - headphones/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x IEEE 1394 (FireWire) - 4 pin FireWire 1 x docking / port replicator |
| Miscellaneous | |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Power | |
| Power Device | External |
| Power Provided | 90 Watt |
| Battery | |
| Technology | 6-cell lithium ion |
| Installed Qty | 1 / 1 (max) |
| Capacity | 60 Wh |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Software | Cyberlink PowerDVD , Dell Webcam Central, Roxio Creator |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 1 year warranty |
| Service & Support Details | Limited warranty - parts and labor - 1 year |