| Main Specifications |
| Product Description | Dell Latitude E5420 - 14" - Core i3 2350M - Windows 7 Professional - 2 GB RAM - 250 GB HDD |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Processor | Intel Core i3 2350M / 2.3 GHz / 3 MB Cache |
| Memory | 2 GB DDR3 |
| Storage | 250 GB HDD / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Display | 14" WLED 1366 x 768 / HD |
| Graphics | Intel HD Graphics 3000 |
| Networking | 802.11n , Gigabit Ethernet |
| Battery | 6-cell |
| Dimensions (WxDxH) | 13.8 in x 9.4 in x 1.3 in |
| Weight | 4.4 lbs |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Localization | English / United States |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General | |
| System Type | Notebook |
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core i3 2350M / 2.3 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel HM65 Express |
| Memory | |
| RAM | 2 GB ( 1 x 2 GB ) |
| Max RAM Supported | 8 GB |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1333 MHz |
| Form Factor | SO DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive | 250 GB HDD / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD±RW |
| Read Speed | 8x |
| Display | |
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 ( HD ) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Anti-glare |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology |
| Camera | Integrated webcam |
| Sound | Stereo speakers , stereo microphone |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Layout | English |
| Features | Multi-touch touchpad |
| Communications | |
| Wireless | 802.11n |
| Wireless Controller | Dell Wireless 1501 - PCI Express Half Mini Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Battery | |
| Technology | 6-cell lithium ion |
| Capacity | 60 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 120/230 V ( 50 - 60 Hz ) |
| Output | 65 Watt , 19.5 V , 3.34 A |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x ExpressCard/54 ( 1 free ) |
| Interfaces | 3 x USB 2.0 USB 2.0/eSATA LAN Headphone/microphone combo jack FireWire Dock HDMI VGA |
| Memory Card Reader | Yes ( SD Card ) |
| Software | |
| Software Included | Cyberlink PowerDVD , Windows 7 Professional recovery DVD, Roxio Creator |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Miscellaneous | |
| Case Material | Aluminum, magnesium alloy |
| Localization | English / United States |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 13.8 in |
| Depth | 9.4 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 4.4 lbs |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 1 year |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
Dell 469-1894 E5420 CI3 23 14 2GB 250GB DVDR CAM W7P 32B