| Main Specifications |
| Product Description | Dell E1911 - LCD display - TFT - 19" |
| Device Type | LCD display / TFT active matrix - Cold Cathode Fluorescent Lamp (CCFL) |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 6.1 in x 14.3 in - with stand |
| Weight | 8.8 lbs |
| Diagonal Size | 19" - widescreen |
| Viewable Size | 19" |
| Dot Pitch / Pixel Pitch | 0.284 mm |
| Max Resolution | 1440 x 900 / 60 Hz |
| Display Positions Adjustments | Tilt |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Response Time | 5 ms |
| Image Brightness | 250 cd/m2 |
| Image Contrast Ratio | 1000:1 |
| Digital Video Standard | Digital Visual Interface (DVI) |
| Signal Input | DVI-D, VGA |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Compliant Standards | TCO Displays 5.1 |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Consumption Operational | 28 Watt |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| General | |
| Display Type | LCD display / TFT active matrix - Cold Cathode Fluorescent Lamp (CCFL) |
| TFT Technology | TN |
| Dimensions | With stand |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 6.1 in |
| Height | 14.3 in |
| Weight | 8.8 lbs |
| Enclosure Color | Black |
| Display | |
| Diagonal Size | 19" - widescreen |
| Viewable Size | 19" |
| Dot Pitch / Pixel Pitch | 0.284 mm |
| Max Resolution | 1440 x 900 / 60 Hz |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Max Sync Rate (V x H) | 75 Hz x 83 kHz |
| Response Time | 5 ms |
| Display Positions Adjustments | Tilt |
| Display Screen Coating | Anti-glare |
| Signal Input | DVI-D, VGA |
| Features | HDCP, 72% (CIE 1931) color gamut, 80% (CIE 1976) color gamut |
| Image | |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 250 cd/m2 |
| Image Contrast Ratio | 1000:1 |
| Image Max H-View Angle | 160 |
| Image Max V-View Angle | 160 |
| Video Input | |
| Digital Video Standard | Digital Visual Interface (DVI) |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x DVI-D - 24 pin digital DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Stand |
| Cables Included | 1 x DVI cable - 5 ft 1 x VGA cable - 5 ft |
| Flat Panel Mount Interface | Yes |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Compatible with Windows 7 | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards | TCO Displays 5.1 |
| Power | |
| Voltage Required | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Consumption Operational | 28 Watt |
| Power Consumption Stand by / Sleep | 1 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Dimensions & Weight Details | |
| Dimensions & Weight Details | With stand - 17.4 in x 6.1 in x 14.3 in x 8.8 lbs Without stand - 17.4 in x 2.3 in x 11.4 in x 7.1 lbs |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 122 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 80% (non-condensing) |