| Product Description | Acer Veriton X4620G-Ui5333X - Core i5 3330 3 GHz - Monitor : none. |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Small form factor |
| Processor | 1 x Intel Core i5 (3rd Gen) 3330 / 3 GHz ( 3.2 GHz ) ( Quad-Core ) |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache |
| Cache Memory | 6 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 6 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1600 MHz - PC3-12800 |
| Storage Controller | SATA |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - SATA-300 |
| Optical Storage | DVDRW (R DL) / DVD-RAM |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2500 |
| Networking | Gigabit LAN |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition / Windows 8 Pro 64-bit Edition Dual Load |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Dimensions (WxDxH) | 4 in x 15.6 in x 10.5 in |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty - on-site ( 1st year only ) |
| General | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Processor / Chipset | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Cache Memory | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| RAM | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Hard Drive | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Storage Controller | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Optical Storage | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Monitor | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Graphics Controller | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Input Device | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Keyboard | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Mouse | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Networking | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Expansion / Connectivity | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Miscellaneous | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Power | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Operating System / Software | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Environmental Standards | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Manufacturer Warranty | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
| Dimensions & Weight | ||||||||||||||||||||||||
|
DT.VFMAA.001;VX4620G-UI5333X - Acer Veriton X VX4620G UI5333X Intel Core i5 3330 3.0GHz 4GB DDR3 500GB HARD DISK DRIVE D