| Product Description | Acer Veriton M2611G-UG645X - P G645 2.9 GHz - Monitor : none. |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Mini tower |
| Processor | 1 x Intel Pentium G645 / 2.9 GHz ( Dual-Core ) |
| Processor Main Features | Intel Smart Cache |
| Cache Memory | 3 MB |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 8 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1600 MHz - PC3-12800 |
| Storage Controller | SATA |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - SATA-300 |
| Optical Storage | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics |
| Audio Output | Integrated |
| Networking | Gigabit LAN |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition / Windows 8 Pro 64-bit Edition Dual Load |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Dimensions (WxDxH) | 7.1 in x 17.8 in x 14.8 in |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty - on-site |
| General |
| Personal computer | | | Mini tower | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Pentium G645 / 2.9 GHz | | | Dual-Core | | | 1 | | | 1 | | | Intel Smart Cache | | | Intel H61 Express | | |
| Cache Memory |
| |
| RAM |
| 4 GB / 8 GB (max) | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | PC3-12800 | | | DIMM 240-pin | | |
| Hard Drive |
| HDD | | | 1 x 500 GB | | | SATA-300 | | | 7200 rpm | | |
| Storage Controller |
| |
| Optical Storage |
| |
| Monitor |
| |
| Graphics Controller |
| Integrated | | | Intel HD Graphics | | | VGA, DVI | | |
| Audio Output |
| |
| Input Device |
| |
| Keyboard |
| |
| Mouse |
| |
| Networking |
| Integrated | | | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet | | |
| Expansion / Connectivity |
2 (total) / 1 (free) x external 5.25" 6 3.5" | | 2 DIMM 240-pin 1 (total) / 0 (free) x CPU 2 PCIe x1 1 PCIe x16 1 PCI | | LAN (Gigabit Ethernet) 8 x USB 2.0 VGA Audio line-in Audio line-out DVI | | |
| Miscellaneous |
| |
| Power |
| |
| Operating System / Software |
| Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition / Windows 8 Pro 64-bit Edition Dual Load | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | | Windows Live Essentials, Microsoft Office 2010 Starter, Bingbar | | |
| Manufacturer Warranty |
| 1 year warranty | | | Limited warranty - 1 year - on-site | | |
| Dimensions & Weight |
| |