| Product Description | Acer Veriton M4620G-Ui5333X - Core i5 3330 3 GHz - Monitor : none. |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Mini tower |
| Processor | 1 x Intel Core i5 (3rd Gen) 3330 / 3 GHz ( 3.2 GHz ) ( Quad-Core ) |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache |
| Cache Memory | 6 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 6 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz - PC3-10600 |
| Storage Controller | SATA |
| Hard Drive | 1 x 500 GB - SATA-300 |
| Optical Storage | DVDRW (R DL) / DVD-RAM |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2500 |
| Audio Output | Integrated |
| Networking | Gigabit LAN |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition / Windows 8 Pro 64-bit Edition Dual Load |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Dimensions (WxDxH) | 7.1 in x 17.8 in x 14.8 in |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
| General | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Processor / Chipset | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Cache Memory | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| RAM | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Hard Drive | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Storage Controller | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Optical Storage | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Monitor | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Graphics Controller | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Audio Output | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Input Device | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Keyboard | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Mouse | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Networking | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Expansion / Connectivity | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Miscellaneous | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Power | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Operating System / Software | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Manufacturer Warranty | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Dimensions & Weight | |||||||||||||||||||||
|
DT.VF8AA.001;VM4620G-UI5333X - Acer Veriton M VM4620G UI5333X Intel Core i5 3330 3.0GHz 4GB DDR3 500GB HARD DISK DRIVE D