| Product Description | Acer Aspire ZS600-UR308 - Core i3 3220 3.3 GHz - Monitor : LED 23" |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | All-in-one |
| Processor | 1 x Intel Core i3 (3rd Gen) 3220 / 3.3 GHz ( Dual-Core ) |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology |
| Cache Memory | 3 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| RAM | 4 GB (installed) / 8 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1600 MHz - PC3-12800 |
| Storage Controller | SATA |
| Hard Drive | 1 x 1 TB - SATA-300 |
| Optical Storage | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Card Reader | Yes |
| Monitor | 23" - LED - 1920 x 1080 ( Full HD ) - 16:9 - Multi-Touch |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2500 |
| Camera | Integrated |
| Audio Output | Integrated |
| Networking | Gigabit LAN, 802.11b, 802.11a, 802.11g, 802.11n, Bluetooth 4.0 |
| OS Provided | Windows 8 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Dimensions (WxDxH) | 22.2 in x 17.1 in x 2.3 in |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General |
| Personal computer | | | All-in-one | | |
| Processor / Chipset |
| Intel Core i3 (3rd Gen) 3220 / 3.3 GHz | | | Dual-Core | | | Yes | | | 1 | | | 1 | | | Hyper-Threading Technology | | | Intel H61 Express | | |
| Cache Memory |
| |
| RAM |
| 4 GB / 8 GB (max) | | | DDR3 SDRAM | | | 1600 MHz | | | PC3-12800 | | |
| Hard Drive |
| HDD | | | 1 x 1 TB | | | SATA-300 | | | 5400 rpm | | |
| Storage Controller |
| |
| Optical Storage |
| |
| Card Reader |
| Card reader | | | Memory Stick, MultiMediaCard, SD Memory Card, Memory Stick PRO Duo, SDHC Memory Card, Memory Stick PRO-HG Duo | | |
| Monitor |
| LED - Multi-Touch | | | 23" | | | 1920 x 1080 ( Full HD ) | | | Yes | | | 16:9 | | |
| Graphics Controller |
| Integrated | | | Intel HD Graphics 2500 | | | HDMI | | |
| Audio Output |
| Integrated | | | Dolby Home Theater | | |
| Camera |
| |
| Input Device |
| |
| Keyboard |
| |
| Mouse |
| |
| Networking |
| Integrated | | | Yes | | | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0 | | | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0 | | |
| Expansion / Connectivity |
Audio line-in Audio line-out 4 x USB 2.0 2 x USB 3.0 1 x LAN (Gigabit Ethernet) HDMI | | |
| Power |
| |
| Operating System / Software |
| Windows 8 64-bit Edition | | | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. | | |
| Manufacturer Warranty |
| 1 year warranty | | Limited warranty - 1 year Technical support - phone consulting - 1 year Limited warranty - software - 90 days | | |
| Dimensions & Weight |
| |