| Main Specifications |
| Product Description | Acer Aspire M3970-UR10P - Core i3 2120 3.3 GHz |
| Type | Personal computer |
| Form Factor | Micro tower |
| Dimensions (WxDxH) | 7.1 in x 15.8 in x 14.9 in |
| Processor | 1 x Intel Core i3 2120 / 3.3 GHz ( Dual-Core ) |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology |
| Cache Memory | 3 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| RAM | 6 GB (installed) / 16 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz - PC3-10600 |
| Storage Controller | Serial ATA ( Serial ATA-300 ) |
| Hard Drive | 1 x 1 TB - standard - Serial ATA-300 |
| Optical Storage | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Card Reader | Yes |
| Monitor | None. |
| Graphics Controller | Intel HD Graphics 2000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Audio Output | Sound card - 5.1 channel surround |
| Networking | Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |
| General | |
| Type | Personal computer |
| Product Form Factor | Micro tower |
| Width | 7.1 in |
| Depth | 15.8 in |
| Height | 14.9 in |
| Color | Black |
| Processor | |
| Type | Intel Core i3 2120 / 3.3 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| 64-bit Computing | Yes |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology |
| Cache Memory | |
| Type | L3 cache |
| Installed Size | 3 MB |
| Cache Per Processor | 3 MB |
| Mainboard | |
| Chipset Type | Intel H67 Express |
| RAM | |
| Installed Size | 6 GB / 16 GB (max) |
| Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Specification Compliance | PC3-10600 |
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Features | Dual channel memory architecture |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x Serial ATA - integrated |
| Controller Interface Type | Serial ATA-300 |
| Storage | |
| Hard Drive | 1 x 1 TB - standard - Serial ATA-300 - 5400 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Card Reader | |
| Type | Card reader |
| Supported Flash Memory Cards | CompactFlash Card type I, CompactFlash Card type II, Memory Stick, Memory Stick PRO, Microdrive, MultiMediaCard, SD Memory Card, Memory Stick Duo, xD-Picture Card, Memory Stick PRO Duo, miniSD, RS-MMC, MultiMediaCardmobile |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Type | Integrated |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 2000 Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Digital Video Standard | High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Audio Output | |
| Type | Sound card - integrated |
| Sound Output Mode | 5.1 channel surround |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Input Device | |
| Type | Mouse, keyboard |
| Keyboard | |
| Interface | USB |
| Mouse | |
| Technology | Optical |
| Networking | |
| Networking | Network adapter - integrated |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | Front accessible - 5.25" Internal - 3.5" |
| Expansion Slot(s) | 1 (total) / 0 (free) x processor 4 memory - DIMM 240-pin |
| Interfaces | 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 10 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A ( 4 front, 6 rear ) 1 x mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x keyboard - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm ( 1 in front ) 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm ( 1 in front ) 3 x audio 1 x audio / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Power Provided | 300 Watt |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
| Microsoft Office Preloaded | Includes a pre-loaded image of select Microsoft Office 2010 suites. Purchase an Office 2010 Product Key Card or disc to activate preloaded software on this PC. |
| Software | Adobe Reader, Windows Live Essentials, EgisTec MyWinLocker, Oberon GameZone, eSobi, McAfee Internet Security Suite (60 days trial), Acer eRecovery Management, Bing Toolbar, Microsoft Office 2010 Starter, Acer clear.fi, Nero 10 Essentials, Wild Tangent Game Zone |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 1 year warranty |
| Service & Support Details | Limited warranty - 1 year |
Acer AM3970-UR10P;PT.SHAP2.010 Aspire M3970 UR10P Core i3 2120 3.3GHz Dual Core 6GB 1TB DVD?RW DL W7HP Desktop PC w HDMI