Simrad RS40 VHF AIS-RX
Model: 000-14470-001| -15 to +55 degC (+5 to +131 degF) | |
| Waterproof | IPX7 |
| Normal Working Voltage | +13.6 V DC |
| Minimum operating Voltage | <=10 V DC |
| Low battery detect Voltage | 10.5 +- 0.5 V DC |
| Over Voltage Protection | >15.8 +- 0.5 V DC |
| Hailer Audio Power Out | 30 W |
| Current Drain RX Max Audio Power | <=1.5 A |
| Current Drain Stand-By RX | <=0.45 A |
| Current Drain At 12V DC : Hi Power TX | <=6 A |
| Current Drain At 12V DC : Lo Power TX | <=1.5 A |
| Frequency Range: Transmit | 156.025 ~ 157.425 MHz |
| Frequency Range: Receive | 156.050 ~ 163.275 MHz |
| Channels | PLL |
| Modulation | FM(16KOG3E) DSC(16K0G2B) |
| Channel Spacing | 25 KHz |
| Frequency Stability | +- 5 PPM |
| Digital Selectivity Calling (DSC) | Class D |
| LCD Display | FSTN 256x160 Pixels |
| AIS Max Targets | 150 |
| Intermediate Frequency : 1st | 38.85/21.7 MHz |
| Intermediate Frequency : 2nd | 450 KHz |
| Sensitivity : 12dB SINAD | <=-6 dBuV(EMF) |
| Squelch Sensitivity: at tight | <= 6 dBuV(EMF) |
| Spurious Response Rejection Ratio | >=70 Db |
| Adjacent Channel Selectivity | >=70 dB |
| Intermodulation Response | >=68 dB |
| S/N at 3KHz Dev. | >=40 dB |
| Audio Output Power At THD 10% | >=2.5 W |
| Audio Distortion | <=10 % |
| Audio Response | +1 to -3dB of 6dB/octave from 300hz to 3kHz |
| Current Drain Max Audio Power | <=1.5 A |
| Current Drain Stand-By | <=0.45 A |
| 2ND RX Sensitivity For 12dB SINAD | <= 0 dBuV(EMF) |
| 2ND RX bit error ratio@-107dBm | <= 10-2 |
| Frequency error | <=+-1.5KHz KHz |
| RF Power : Hi | 23 +- 2 W |
| RF Power : Lo | 0.8 +- 0.2 W |
| Maximum Deviation | <=+- 5 KHz |
| S/N at 3KHz Dev. | >=40 dB |
| Modulation Distortion | +-3KHz <=10 % |
| Audio Response at 1KHz Dev. | +1 to -3dB of 6dB/octave from 300hz to 3KHz dB |
| Spurious/Harmonic Emissions: Hi/LO | <=0.25 uW |
| Modulation Sensitivity | <=15 mV |
| DSC TX deviation at 1.3K | 2.6+-0.26 KHz |
| DSC TX deviation at 2.1K | 4.2+-0.42 KHz |
| ATIS TX deviation at 1.3 KHz | 1.3+-0.13 KHz |
| ATIS TX deviation at 2.1 KHz | 2.1+-0.21 KHz |
Navico Inc 000-14470-001 Simrad RS40 VHF AIS-RX