Lowrance HDS12 Pro 12in MFD C-Map US & Canada AI 3n1 Transducer
Model: 000-16521-001See more and catch more with the HDS PRO 12 fishfinder/chartplotter. Watch fish react to your lure live with support for high-resolution ActiveTarget(R) 2 Live Sonar, and find fish and holding structure with ultra-high-definition Active ImagingTM HD. Quickly locate prime fishing areas with preloaded C-MAP DISCOVER OnBoard charts and get a full fishing system that networks with expanded boat control from bow to stern.
Active Imaging 3-in-1 Transom Mount Transducer: See structure and cover with a level of refined detail and at a range unmatched by any other structure imaging technology with Active ImagingTM 3-in-1 sonar featuring CHIRP, SideScan, and DownScan with FishRevealTM. The high-level clarity, target separation, and detail of Active Imaging will help you find more fish by making it easier to quickly identify fish-holding structure like rockpiles, standing timber, weedbeds, ditches, and drop-offs - all at a greater distance from your boat. Get the best of CHIRP sonar and DownScan on one screen with the exclusive FishRevealTM Smart Target view that helps you easily recognize fish from structure and cover on high-detailed DownScan images.
Specifications| Pure white LED | |
| Display Resolution | 1280 x 800 |
| Viewing Angles | 80 degrees top/bottom, 80 degrees left/right |
| Connectivity | |
| Bluetooth | Integrated Bluetooth 4.0 with support for Bluetooth Classic |
| Ethernet Ports | 2 x 100 Mbit, 6 max MFDs on a network |
| Connectivity WiFi | Internal 802.11b/g/n and compatible with WiFi-1 Module |
| NMEA 2000 Connectivity | 1x Micro-C |
| SD Card Storage | 2 micro SD cards up to 32GB |
| Electrical | |
| Power Consumption Max | 3.6A @ 13VDC with full backlight, sonar on |
| Power Consumption Minimum | 2.3A @ 13VDC with full backlight, sonar on |
| Power Consumption Typical | 2.3A @ 13VDC with full backlight, sonar on |
| Recommended Fuse Rating | 5A |
| Supply Voltage | 12V DC (10.8-17VDC) |
| GPS | |
| GPS Receiver Channels | 16 |
| Update rate | 10 Hz |
| MFD (Multi-Function Display) | |
| Cartography included | C-MAP Discover OnBoard (AMER models) |
| Internal Storage | 8.0 GB Internal |
| Waypoints, Routes, Tracks | 3000 Waypoints, 100 Routes, and 100 Trails with up to 10,000 points per trail |
Navico Inc 000-16521-001 Lowrance HDS12 Pro 12in MFD C-Map US & Canada AI 3n1 Transducer