Simrad CAM-1 Marine grade 316 Stainless Steel IP Camera
Model: 000-15876-001| IEEE802.3af (RJ45) | |
| DC | 12V DC (10-16V) DC 2.1/5.5mm Male CCTV power connector |
| Power Consumption | |
| IR LED Off | 1.38W (0.1A at 13.8V DC) |
| IR LED On | 2.76W (0.2A at 13.8V DC) |
| Enviromental | |
| Operating temperature | -30 degC to +60 degC (-22 degF to 140 degF) |
| IP Rating | IP66 |
| Resolution | |
| Main stream | 1080p (1920x1080) |
| Sub Stream | 448p (800x448) |
| Protocol | RTSP |
| Mechanical | |
| Lens | 1.8mm (160 deg Wide Angle) |
| Sensor | 1/4 CMOS |
| Housing | 316 Stainless steel |
| Weight | 420g |
| MFD resolutions capabilities: | |
| NSSevo3S | |
Lowrance 000-15876-001 Simrad CAM-1 IP Camera Stainless Steel Marine Grade